poniedziałek, 20 czerwca 2011

System Intrastat - Co to jest?

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na parę nurtujących pytań odnośnie obowiązku statystycznego jaki powstał po naszym przystąpieniu do Wspólnoty Europejskiej.

Wielu przedsiębiorców zajmujących się handlem z Unią Europejską dochodzi do pewnego określonego momentu w obrocie towarowym z firmami z innych państw członkowskich. Mianowicie jest to pułap progu statystycznego, który określa kiedy dany podmiot powinien zacząć przygotowywać i składać w Urzędzie Celnym deklaracje Intrastat.

Czym jest Intrastat?

Intrastat powstał w Unii Europejskiej w 1993 roku na potrzeby statystyki obrotu towarowego. Krótko mówiąc, system Intrastat ma pokazywać kto, kiedy i jaki rodzaj towaru wysłał lub sprowadził z innych Państw członkowskich Unii. Intrastat w Polsce został wprowadzony zaraz po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej czyli 1 maja 2004 roku. Euforia przedsiębiorców nie miała końca. Koniec kolejek na Urzędach Celnych, swobodny przepływ towaru, brak odpraw, brak cła. Żyć, handlować, nie umierać.

Ale co to są te „intrastaty”?.

Deklaracja intrastat ma za zadanie poinformować właściwe urzędy o rodzajach i ilości towaru przesyłanego w granicach Wspólnoty Europejskiej. Na deklaracji umieszcza się między innymi: opis towaru, masę netto, kraj pochodzenia, jednostkową ilość towaru (dla niektórych pozycji) i odpowieni kod taryfikacyjny zgodny z nomenklaturą scaloną. Odpowiednie dobranie kodów może być problematyczne dla osób nieznających specyfiki pracy agenta celnego. Samo przygotowanie deklaracji Intrastat to żmudny i niewdzięczny proces. Bardzo często zdaża się, że opis towaru zakupionego wyrażony jest w formie numerów katalogowych. Do tego dochodzą błędy na fakturach jak przykładowo brak masy. I tu należy zadać sobie pytanie czy warto męczyć się samemu czy zlecić przygotowanie deklaracji profesjonalnym podmiotom, które posiadają odpowieną wiedzę i doświadczenie.

Czy muszę robić Intrastat?

Przepisy jasno określają kto i kiedy powinien zacząć składać deklaraje. Każda firma powinna co miesiąc sprawdzać wartość obrotu z firmami zagranicznymi i w momencie przekroczenia tzw. progu podstawowego, który na rok 2011 wynosi 1 000 000 zł powinna zacząć składać deklaracje Intrastat.
A co się stanie jak nie będę składał deklaracji?
Urząd Celny na pewno upomni się o zaległe dekaracje. Na podstawie informacji z Urzędów Skarbowych otrzymywanych na deklaracjach VAT UE, określi czy przedsiębiorca przekroczył próg statystyczny i przystąpi do upomnienia w formie pisemnej. Jeżeli upomnienia nie będą skutkowały nałoży określoną przepisami karę za każdy miesiąc i rodzaj obrotu (przywóz lub wywóz), za który deklaraje nie zostały składane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz