poniedziałek, 20 czerwca 2011

Jak zarobić pieniądze – 3 rodzaje dochodu

Pierwszym krokiem do zgromadzenia bogactwa jest zrozumienie jakiego rodzaju są twoje dochody i skąd pochodzą. Większość rodzajów dochodów można przyporządkować do jednej z 3 kategorii.
Jak zarobić pieniądze - 3 rodzaje dochodu:
1. Dochód z pracy na etacie
Z tom rodzajem dochodu większość osób jest doskonale zaznajomiona. Jest to dochód, który uzyskujemy za swoją pracę na etacie. Osoba, która polega głównie na tym rodzaju dochodu ma bardzo ograniczone możliwości co do tego ile może zarobić, a ściślej mówiąc poświęca ona tą możliwość na koszt bezpieczeństwa, które odczuwa dostając regularne stałe wypłaty. Osoba, która sprzedaje swój czas pracując na etacie jest także obciążona najwyższymi podatkami. Bardzo często osoby te żyją „od wypłaty do wypłaty”. Jeżeli nagle straciliby pracę lub zachorowali i nie mogli pracować to miałoby to katastrofalne skutki dla ich finansów.
2. Dochód z tzw. „małego biznesu”
Osobom uzyskującym ten rodzaj dochodu także się wydaje, że mają zapewnione bezpieczeństwo, ponieważ czują, że mają swoje dochody pod kontrolą. Tak naprawdę to jednak dochód kontroluje ich. Są oni aktywem dla ich biznesu i jeżeli coś by się im stało to biznes ten nie będzie przynosił im dochodów. Również i te osoby płacą jedne z najwyższych podatków i na dodatek ich biznes ma nad nimi kontrolę. Przykładem osoby uzyskującej taki rodzaj dochodu jest np. dentysta posiadający swój własny gabinet, fryzjer posiadający własny zakład czy też mechanik prowadzący swój własny warsztat.
3. Dochód z tzw. „dużego biznesu”
To co odróżnia ten rodzaj biznesu od tzw. ”małego biznesu” jest to, że dochód z niego jest pasywny. Oznacza to że właściciel nie jest niezbędny do tego, żeby biznes generował, a nawet zwiększał dochody. Właściciel może być np. na wakacjach, a biznes i tak będzie generował dochody i się rozwijał. Aktywem tutaj jest biznes sam w sobie, a nie osoba jego właściciela.
Dodatkowo dochód z tego rodzaju biznesu jest obarczony niższymi podatkami i zapewnia właścicielowi większą elastyczność. Przykładem takiego biznesu może być szpital, którego właścicielem jest lekarz zatrudniający innych lekarzy i pielęgniarki lub właściciel sieci banków  z oddziałami w całym kraju. Jednym z kluczowych czynników determinujących to czy biznes pozostanie mały czy się rozwinie jest to czy polega on na osobie właściciela czy na systemie biznesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz